H-1B Vizesi, H-2A Vizesi ve H-3 Vizesi Nedir ? Nasıl Alınır?

Tarafından   Aralık 3, 2017

H-1B Vizesi

Bu seneden itibaren her mali sene de toplam 65 bin adet H-1B vizesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde master yapmış olan kişilere de 20 bin adet H-1B vizesi bulunmaktadır. Başvuru yapacak kişilerin en az 4 yıllık bir lisans derecesi yapmaları veya herhangi bir özel alanda lisans derecesi olmadığı he sene için 3 yıl iş tecrübesinin bulunması gerekmektedir. Bu iş tecrübesinin lisans alanı olduğunuz işle ilgili bir bağlantısının olması gerekmekte olup bu iş alanlarına mühendislik,mimarlık,hukuk,matematik,sanat veya teoloji gibi dallar da örnek verilerek çoğaltılabilir.

İşveren kişinin işe başlangıç tarihinden itibaren 6 ay önce h-1B başvurusunu gerçekleştirebilir. Önceden sahip olduğunuz H-1B vizelerini değiştirmek, yenilemek veya transfer işlemi gerçekleştirmek isteyen kişiler için senelik limit dahil edilmez.

H1-B vizesi sahibi iki amaçla bu vizeyi almış olabilir. (Yani Amerika Birleşik Devletleri’nde temelli olarak yaşamayı planlıyor olabilir. H1-B vizesi en çok 6 sene sürekli olarak verilir ve vize sahibi kişinin tam 1 sene boyunca Amerika Birleşik Devletleri sınırlarının dışında olması durumunda 6 sene daha H1-B vizesi verilmesi mümkündür. H1-B vizesine sahip birisi çalışma nedeniyle kalıcı oturum izni için başvurması H1-B vizesinin 1 yıl süreyle daha uzatılması çeşitli birkaç nedene bağlı olabilir. Örnek vermek gerekirse, çalışma sertifikası başvurusundan itibaren bir sene geçmiş olması veya daha fazla bir süre geçmiş olmasıdır.I-140 göçmen vize başvurusu yapılmasından itibaren 365 gün veya daha fazla geçmiş olması da H1-B vizesini bir sene daha uzatmak için yeterlidir.

H-1B taşınabilirliği, H-1B vizesine sahip olan bir çalışanın, işveren başvurusu onaylanması beklenmeden işveren için çalışabileceği anlamına gelir.

H-2A Tarım Vizesi

H-2A Tarım vizesi, belirli mevsim ve zamanlarda çalışmaya geçen tarım işçilerine verilen vize türüdür. Tarım kuruluşlarını veya işverenin Amerika’daki işçi potansiyelini tarımda yeterli görmediği takdirde en fazla 6 aylık bir süre için H-2A Tarım vizesi ile yabancı uyruklu vatandaşları çalışmaya çağırabilir.

H-2A tarım vizeleri 1 sene süre ile verilmekte olup, ek olarak 1 sene daha uzatılalabilir.H2-A vize sahiplerinin üç seneden daha uzun bir süre ile Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde kalması mümkü olmamakla beraber üç yıl dolmasının ardından H-2A vizesine sahip kişinin 6 aylık bir süre dahilinde Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında olmalıdır.

H-2B Geçici Vizeleri

H-2B vizesine başvuranların mevsimlik, tek seferlik veya geçici bir işte çalışmalarına imkan veren vize türüdür.Ancak bu tür bir işin en fazla 1 sene süresi bulunmaktadır. Yıllık olarak 66 bin işçi limiti bulunur.

H-3 Stajyerler Vizesi

H-3 vize adaylarının, tıp eğitimi dışında mezu olduktan sonra kendi ülkelerinde gerçekleştiremedikleri mesleki eğitimleri Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde gerçekleştirebilirler. H-3 vize sahibi kişiler başka herhangi bir çifte amaçlarının olması yasaktır.İşveren kişinin, yabancı stajyer tarafından yapıacak olan işin Amerikalı biri tarafından gerçekleştirilecek bir iş olmadığını belgelerle beraber ispatlamalı ve normal bir iş ilişkisi olmadığını belirtmelidir.Ayrıca başvuru sahibi olan kişinin de Amerika Birleşik Devleti’nde alacağı eğitimin amacının, ilgili kişinin daha sonra da kendi vatandaşı olduğu ülke de kariyer yapmak ve kendini geliştirebilmek için gereken mesleki eğitimi almalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir