EB-5 Amerika Yatırımcı Vizesi Nedir?

Tarafından   Ocak 25, 2018

Amerika Birleşik Devletleri, yılın belli zamanlarında bazı göçmen vatandaşlara Green Kart elde etme şansı tanıyor. Ancak bu Green Kartı elde etmek için birkaç kriter ve bolca şansa ihtiyacınız olmalı.Pek çok insanın Amerikan vatandaşı olma hayali, genellikle hayal olarak kalmakta.Bunun sebebi ise Amerika’nın vize ve vatandaşlık konusunda çok titiz davranmasıdır.

Ancak Amerikan vatandaşı olmak veya Amerika’da oturum vizesi almak, sadece Green Kart ile değil, başka birkaç yolla da elde edilmesi mümkün. Bu çeşitli birkaç yoldan birisi de EB-5 vizesine sahip olmak. Eğer maddi imkanınız çok iyi ve yatırım gücü potansiyelinizde var ise sürekli oturum alma hakkını da elde edebilirsiniz. EB-5 amerika yatırımcı vizesini elde etmek için 3 farklı kriteri uygulamak yeterli olacak. Bunlardan birincisi en az 1 milyon dolar para ile Amerika bölgesinde faaliyet gösterecek bir işletme kurmak veya hazır halde olan bir işletmeye 500 bin dolarlık kaynak yatırımı yapmak. İkincisi ise bu yatırım yapacağınız paranın tamamen legal bir şekilde kazanışmış olması. Son kriterimiz ise yatırımın en az 10 gün iş imkanı sunmuş olması veya sunacağının garantisinin verilmesidir. Bu kriterleri yerine getirerek EB-5 Amerika yatırımcı vizesine sahip olabilirsiniz.

Amerika’da Nelere Yatırım Yapılmalıdır?

Amerika’da nelere yatırım yapılması hakkında bilgi sahibi olmak için internette kısa bir araştırma yapmak yeterli. Ayrıca bunun yanında hükümetin belirlemiş olduğu ve yatırıma ihtiyaç olan bölgelere yatırım yapılırsa 500 bin dolar yatırım miktarı belirlenir. Hükümet yatırım yapılabilecek alan olarak 2 adet alternatif sunmuştur. Bunlardan ilki kırsal alanlar, yani nüfusu 20 bin insanın altında olan bölgelerdir. Diğer yatırım alternatifi ise, ülkenin işsizlik oranının 150 katı olan bölgelere de yatırım yapılabilir.

Ne Tür Yatırımlar Yapılabilir?

Halihazırda bir işletmeye yatırım yapmak isterseniz, o kuruluşun Kasım 1990 tarihinden daha önce kurulmuş ve kar etmeyi amaçlayan bir kuruluş olması gerekmektedir. Bunun haricinde kurumun hala faaliyette olması ve yatırımı yapacak kişinin, yatırım yapmış olduğu kuruluşun herhangi bir idari veya yönetim alanında bir kademede olması da zorunludur. Kağıt üzerinde yatırım yapacağını belirtip daha sonra ilişiği kesmek, suç teşkil eder ve legal değildir. Böyle durumlar fark edildiği takdirde EB-5 Amerika yatırımcı vizesi iptal edilir.

EB-5 Vizesi Almak İçin Ne Gibi Prosedürler Vardır?

EB-5 Amerika yatırımcı vizesi almak için bir işletme açmaya veya bir kuruluşa destek olmaya karar verdiniz.Ancak daha sonra ne gibi adımları izleyeceksiniz? Bu durumda 3 tane yol çıkıyor karşınıza. Bunlardan ibirincisi göçmenlik dilekçesi imzalamak. Bu dilekçede EB-5 Amerika yatırımcı vizesi için gerekli olan açıklamaları detaylı olarak anlatmak son derece önemlidir. Dilekçede yapacağınız açıklamalar, gerekirse kanıtlarla ispatlanmalı ve son derecede güven verici, ikna edici olmalıdır. Dilekçede yasal para akışınız bulunduğunu, iş imkanı sunabileceğinizi de belirtmelisiniz. Bunları hallettikten sonra 2. yolda geçici bir oturum iznine sahip olmaktır. Yatırımcı kişi ve ailesi için geçici oturma izni gerekli olacaktır. Göçmenlik için yazdığınız dilekçesi onaylanması durumunda, Amerika Birleşik Devletleri, yatırımcı kişiye 2 yıllık olmak üzere yeşil kart verir. Bu adımların hepsi tam bir şekilde tamamlandığında ve verilen 2 yıllık geçici oturum süresi boyunca yatırım hakkındaki tüm işlemler halledildiğinde yatırımcı kişi ve ailesi 10 yıllık yeşil kartın sahibi olacaklardır.

Amerika Birleşik Devleti birçok bölge ve eyaletten oluşmaktadır. Bununla birlikte her bölgede farklı zorluklar ve sorunlar oluşacaktır. Bir bölgeye yatırımda bulunmadan önceden bölgeyi iyice araştırmalı ve ona göre yatırımda bulunmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir