E-1 ve E-2 Amerika Yatırımcı Vizesi

Tarafından   Kasım 20, 2017

Amerika Birleşik Devletleri, başka ülkelerle çeşitli anlaşmalar imzalayarak ticaret ve yatırımın yapılmasını sağlar. Bu vizeleri iki farklı yolla vermektedir. E-1 yani tüccar vizesi, Amerika Birleşik Devleti’ne mal veya hizmet veren kuruluşlara sağlanan vize türüdür. E-2 yani Amerika vizesi ise müracaat yapan kişinin belli bir oranda Amerika Birleşik Devletleri’ne yatırımda bulunarak, bölgeye yeni iş imkanları sağlaması ile elde edilebilir. E-1 ve E-2 vize statüsünden yararlanabilmek için ABD’nin bağlantılı olan ülkeyle çeşitli ticaret anlaşmaları olması gerekmektedir.

E-1 Vizesi (Tüccar Vizesi)

E-1 vize statüsü, Amerika Birleşik Devletleri ve E-1 vizesi adayı kişinin vatandaşı olduğu ülke arasındaki ticaret anlaşmasının gerçekleşmesiyle vize adayı kişisi için E-1 vize statüsü açık hale gelir.

E-1 Amerika vizesi için, Amerika Birleşik Devletleri ve antlaşma yapılacak ülke arasındaki ticaretin önemli bir etken olması gerekmektedir. Ticaretin en kilit kısmı E-1 vize sahibi kişinin vatandaşı olduğu ülke ile Amerika Birleşik Devletleri arasında gerçekleşir. E-1 yabancı uyruklu işveren kişinin bir iletme veya kuruluşu olmalıdır. Ayrıca bu kuruluşun da en az yarısı E-1 vizesi sahibi kişinin olmalıdır. Tüm bunlara ek olarak da başvuran kişi başlıca bir tüccar olmasa bile, çalışan kişinin idareci veya yönetici konumunda olması veya alaında bir özel yeteneğiyle ticaretin gerçekleşmesi ve devam edilebilmesi için ticaret önemli bir faktör olmalıdır.Tüm bu koşullar sağlanması durumunda çalışan kişi de E-1 vize sahibi kişiyle aynı uyruktan olması E-1 vizesi almak için önünüzde başka bir engel olmaması anlamına gelir.

E-2 Vizesi (Amerika Yatırımcı Vizesi)

E-2 Amerika yatırımcı vizesi, yatırımcı, yönetici, çalışan veya süpervizörlere sağlanan vize türüdür. Yatırımcı olark, yabancı kökenli başvuru sahibi, hazır bir işletmeyi satın almak, var olan bir işletmeye yatırım yapmak veya yeni bir işletme kurup ona yatırım yapması gerekmektedir. İşletmenin türüyle ilgili herhangi bir sınırlandırma yoktur fakat satın alınmış yerin veya arsanın pasif olmaması koşulu bulunur.

E-2 vizesine başvuran kişi, işletmenin en az yarı hissesinin sahibi olmalıdır ve yeterli miktarda sermaye yatırımında bulunmalıdır.E-2 Amerika yatırımcı vizesie sahip olabilmek için, başvuruda bulunan kişinin işletmenin idare veya yürürlük kısmında bir pozisyonda bulunması gerekir. Bu pozisyonların birinde direkt olarak olarak ilgilenmeli yada yeterli sermayenin yatırım sürecinde olması gerekir. EB-5 Amerika yatırımcı vizesine başvuran kişi Amerika Birleşik Devletleri ile direkt olan ticaret anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olması aranan en önemli koşuldur..

E-2 yatırımcı vizesi müracaatı Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nin (USCIS) öncelikli onayı olmadan konsolosluk veya elçilikte yapılabilir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde bulunuyorsanız başvurunuzu oradan da yapma imkanına sahipsiniz. Eğer Amerika Birleşik Devletleri itibarının değeri üstünde bir yatırım yapmanız durumunda E-2 vizeniz birkaç hafta içinde onaylanır. Vizeyi almanız durumunda vize sahibi kişinin eşi de çalışma izni kartı alarak Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde legal bir şekilde çalışma şansı kazanabilir. E-5 vizesi genellikle beş senede bir yenilenir ve de bu işletme devamlılığını sağladığı sürede de süre sınırı olmadan bu döngü devam eder. İşletmede çalışan kişi de E-5 vizesi sahibi ile aynı uyruktan olmalıdır. Eğer E-5 vize başvuru sahibi esas yatırımcı değil ise idareci veya üst düzey bir idareci olarak işe alınmalı yada özel bir uzmanlık alanında yetenekleri olması önemli bir koşuldur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir