B1 ve B2 Vizesi Nedir? Nasıl Alınır ?

Tarafından   Aralık 3, 2017

Vize kategorisi olarak en çok tercih edilenlerden biri olan B kategorisi, göçmen olamayan kişilerin tercih ettiği vize türü olarak kullanılmaktadır. B vizesinin 2 adet türü vardır. Bunlardan ilki iş gezisi amaçlı olarak alınan B-1 vizesi, ikincisi ise eğlence amaçlı olarak alınan B-2 vizesidir.

B-1 Vizesi (İş gezisi amaçlı alınır)

İş gezisi nedeniyle alınan B-1 vizesi türü, Amerika Birleşik Devletleri sınırlarını geçmeyecek kişilerin ve sadece Amerika Birleşik Devletleri’ne belirli bir süre için iş amaçlı gelen bireylere verilen vize türü olarak karşımıza çıkar.

B-1 vize türünün sadece bir seneye kadar uzatılmasını mümkündür ve de yalnızca iş seyahatinin kapsadığı süre boyunca verilir. Kısaca anlatmak gerekirse B-1 vizeleri, genellikle 3 ila 6 ay arasında olmakta ancak birkaç gerekli belgenin sağlanması durumunda uzatım başvurusu yapılarak daha 6 ay kadar bir zamana kadar uzatılabilir.

İş amaçlı olarak B-1 vizesi alıp Amerika’ya gelen kişilerin sadece vizede bulunan iş amacını yapma hakları vardır.Onun haricinde hiçbir şekilde başka bir iş veya kar amacı Bir şey yapılamaz. B-1 vize sahipleri Amerika Birleşik Devletleri çevresinde hiçbir şekilde bir üretme çabasına girmemeli ve ABD’de yapılan tüm işlerin yabancı kurumdaki işveren kişiye yapılması, masraflarında o yapılmış işin işvereni tarafından karşılanması zorunludur.

Yatırımcı vizelere ilgisi olan kişilerin Amerika Birleşik Devletleri’den bir yer satın alarak veya bir kuruluşa belirli bir miktarda yatırımda bulunacak şirket tarafından size bir davet mektubu gönderilerek B-1 vizesi alarak giriş yapmanız mümkündür.

B-2 Vizesi (Eğlence amaçlı olarak alınır)

B-2 vizesi yani eğlence amaçlı ve gezi amaçlı olarak gelecek olan turistlere verilen bir vize türüdür. Ancak B-2 vizesiniz turizm ve gezi amacı haricinde akraba ziyareti, çeşitli sağlık sorunları, eğitim konferansları, belirli süreli eğitim kursları ve sanat ve gösteri organizasyonları gibi amaçla da verilmektedir.B-2 vizesine başvurmak isteyenlerin öncelikle kendi ülkeleri ile iyi bir derecede bağları bulunmalıdır.Onun haricinde Amerika Birleşik Devletleri’ne gezi amaçlı gelmek için belirli bir miktar parasının bulunduğunu belgelerle kanıtlamalıdır.En önemlisi de başvuru yapacak olan kişilerin kendi milletinde terk etmeyecekleri bir ikametlerinin olması gerekmektedir. Eş ve çocuklarını da başvuru sahibi kişiden bağımsız bir şekilde, ayrı olarak başvuru yapmalıdır. Bunlar tamamlandığınde size büyük olasılıkla 6 ay süreli bir vize verilir. Bu vizeyi 6 ay daha ek olarak uzatabilirsiniz.

Başvuru sahibinin B-2 vizesini elde etme olasılığı bazı koşulların sağlanmasına baplı olarak artmaktadır. Bu koşullar gezinizin kısa bir süre olması, seyahat edeceğiniz yerlerin iyi bir şekilde planlanıp sunulması, seyahat için belirlenen miktarın kolay bir şekilde belgelerle gösterilebilinmesi, yurtdışına seyahat edeceğiniz yerlerdeki işveren bağlantılarınızın olması işinizi daha çok kolaylaştıracaktır. Emekli olan kimselerin, güçlü aile bağlarının olduğunu göstermesi, vize almalarını kolaylaştıran bir etkendir. Bunun haricinde başvuru sahibinin vatandaş olduğu ülke de Amerika Birleşik Devletleri ile güçlü bir bağının olması da önemli bir ayrıcalık yaratmaktadır. Vizenizin süresi bitmesi durumunda Amerika’da hala kalmış olan kişilerin az olması. O ülkenin daha kolay bir şekilde vize almasını sağlar.

B tipi vize sahibi olan kişilerin Amerika Birleşik Devletleri sınırına giriş yaptıktan sonra statülerini değiştirebilme imkanları bulunmaktadır. Fakat ülkeye girdikten sonraki 30 gün içerisinde yapılacak olan statü değiştirme başvurusunun US CIS tarafından giriş aşamasında yanlış yönlendirme niyetinin bulunduğu düşünülerek yorumlanabilme ihtimali de göz ardı edilmemelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir